A opäť Kremnica

Tradičná exkurzia do Kremnice sa tentoraz konala 11. 10. 2019 a začala sa návštevou geografického stredu Európy.

Neskôr  sa žiaci prvého ročníka oboznámili s Mincovňou Kremnica, š. p., ktorá  bola založená v roku 1328 a už takmer sedem storočí nepretržite vyrába minciarske produkty, ktoré patria z hľadiska viacerých kritérií medzi špičku vo svete.  Dozvedeli  sa, že mincovňa okrem medailí a mincí vyrába plakety, žetóny, odznaky, prívesky, kravatové spony, známky, štítky, vyznamenania, primátorské reťaze, rády a mnohé iné produkty.  Každú zákazku musia vysúťažiť v silnej konkurencii. Ďalej sa žiaci prešli starou raziarňou, kde im boli ukázané staré funkčné stroje a novou raziarňou, kde si prezreli dnešnú produkciu mincí.

Záver exkurzie patril návšteve Múzea mincí a medailí v Kremnici. Žiaci sa v rámci prehliadky expozície Kremnické baníctvo a hutníctvo dozvedeli o postupe ťažby zlatej rudy a procese jej spracovania. Pútavou formou sa dozvedeli aj o histórii baníctva v danej lokalite. Zaujímavou súčasťou exkurzie bola aj prehliadka simulovanej bane.

Sme radi, že sme tento krásny slnečný deň mohli stráviť praktickým doplnením teoretických vedomostí, ale že sa prváci mohli spoznať na prvej spoločnej akcii a začať nadväzovať nové školské priateľstvá.

J. Balíková

fotky

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Oznam - 2. kolo prijímacích skúšok
informácie TU

X
Návrat hore